Uddannelsesministeren sparker skoleåret i gang på KADK

Dato
04.09.2012
Kategori
KADK Indblik

Mandag den 3. september blev skoleåret 2012/13 sparket i gang på KADK med en festlig åbning for nye og gamle studerende og medarbejdere. Årets gæstetaler uddannelsesminister Morten Østergaard åbnede studieåret i en festklædt Festsal på Holmen.

”Det er ofte i mødet med andre fagligheder, at man bliver klogere på sit eget felt, og at nye ideer opstår. Samarbejde på tværs af uddannelser afspejler netop den virkelighed, som dimittenderne møder. Og evnen til at samarbejde på tværs af fagligheder i hverdagen er en kompetence, arbejdsmarkedet efterspørger”, sådan lød det fra årets gæstetaler uddannelsesminister Morten Østergaard. Han fokuserede i sin tale på den styrke, der ligger i tværfaglighed, og som KADK’s studerende har en særlig styrke i at kunne opdyrke, allerede inden de rammer arbejdsmarkedet.

Se billeder fra åbningen

Også KADK’s bestyrelsesformand Johannes Due bød velkommen og glædede sig i sin tale bl.a. over regeringens seneste Finanslovsoplæg, der afsætter ressourcer til forskning og de videregående uddannelser, og dermed rummer muligheder for nye og relevante udviklingsprojekter i KADK-regi.

Rektor Lene Dammand Lund rundede talerrækken af, og lagde i sin tale bl.a. vægt på den helt særlige værdi, som KADK’s kreative videregående uddannelser tilfører samfundet. Værdier, som ikke alene skal måles i regneark og bundlinje, men er med til at skabe udvikling, velfærd og vidensgrundlag i samfundet: ”Ofte ser man, at et samfund får nye værdier, men at der er en konservatisme, når det handler om at omsætte dem i en hverdag, man kender og holder af. Forandring er frustrerende. F.eks. ved vi godt, at bæredygtighed for vores byer handler om at sikre biologisk diversitet, at dyrke udendørssport i nærmiljøet, at skabe flere grønne områder, som sikrer langsom nedsivning af regnvand fra kraftige regnskyl. Men de fleste hælder alligevel til at mene, at vores byer skal se ud ligesom de plejer, lige indtil arkitekter, designere og andre byplanlæggere viser os et alternativ, vi aldrig havde turde drømme om.”

Talerne sluttede med Lene Dammand Lunds afsløring af KADK’s nye strategiske ledelses-team, der blev modtaget med klapsalver. Mellem talerne underholdt bandet ”Spillemændene” med karismatiske og velklingende musikalske indslag, og hele arrangementet sluttede af med et glas i solen.

KADK pressebase

Vi bruger cookies

KADK bruger cookies til at skabe en bedre brugeroplevelse, til at interagere med sociale platforme og til anonymiseret statistik over trafikken på vores hjemmeside.

Cookies fra sociale medier gør det muligt for os at interagere med velkendte sociale mediers platforme og indhold. Formålet kan være statistik eller marketing.
Nødvendig for at afspille YouTube videoer
Statistik-cookies indsamler anonymiserede oplysninger, der hjælper KADK med at forstå hvordan de besøgende bruger vores hjemmeside, og med at gøre brugeroplevelsen så god som muligt.
Præference cookies gør det muligt for en hjemmeside at huske oplysninger, der ændrer den måde hjemmesiden ser ud eller opfører sig på. F.eks. dit foretrukne sprog, eller den region, du befinder dig i.
Bruges til grafiske elementers tilstand